Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vězení, kam se lidé hrnou

2. 08. 2017 19:23:52
Trestní rejstřík mám čistý a přitom jsem strávila nějaký čas ve vězení. A přede mnou tam byli dokonce i U2.

Nevím, kolik českých cestovek má ve svém programu návštěvu známé bývalé věznice Kilmainham Gaol v Dublinu, ale češtinu jsem mezi návštěvníky nezaslechla. Přitom jde o místo, které je nejen atraktivní samo o sobě, ale hodně vypovídá o irské historii a hlavně o boji Irů za nezávislost.

Když byla v roce 1796 postavena původní část věznice, byla spravována dublinským soudem a sloužila k potrestání drobných zlodějíčků, pašeráků a podvodníků bez rozdílu pohlaví. Jednou za čtvrt roku zde zasedala porota a zabývala se vážnějšími proviněními a mimo jiné rozhodovala o tom, kdo dostane licenci na prodej alkoholu. Věznice už tehdy byla přeplněná, cely o rozměru 28 metrů čtverečních sdílelo pět uvězněných, nejmladším vězněm byl sedmiletý chlapec odsouzený za kapesní krádež. Odsouzení měli například jednu svíčku na měsíc, takže čas trávili většinou v naprosté tmě. Ke kritické situaci došlo v roce 1847, kdy byl uveden v platnost zákon zákazující potulku a žebrotu, který například umožňoval uvěznit na měsíc těžkých prací toho, kdo na veřejnosti žebrá a na tři měsíce otce rodiny, který ji opustí a zanechá bez prostředků. Bylo to navíc v době, kdy vrcholilo období nechvalně známého velkého irského hladomoru (1845-1849), kdy byly plísní napadeny brambory, hlavní obživa nejchudšího obyvatelstva. Odhadem tehdy zemřelo hlady až 1,5 milionu obyvatel z tehdejších 8 milionů a další dva miliony se rozhodly emigrovat do USA nebo Velké Británie. Ti, kteří zůstali, se raději nechali zavřít za krádež do vězení, kde dostali najíst a měli naději přežít.

V této době, kdy Irsko bylo pod nadvládou Anglie, později Velké Británie, vězení Kilmainham Gaol také sloužilo k shromažďování a přípravě těch vězňů, kteří byli vykázáni z Irska a odváženi do Austrálie třeba za takový přečin, jako bylo napadení farmáře, který prodával předražené brambory. Bějem první poloviny 19. století bylo takto odvezeno přes 4000 vězňů. Mezi nimi také vůdci jednoho v prvních povstání proti Angličanům, kteří měli původně být rozčtvrceni, ale královna Viktorie jim změnila trest na vyhnanství v Austrálii.

Věznice už kapacitně nevyhovovala a tak v roce 1862 bylo otevřeno nové, prostorné východní křídlo, v kterém bylo 96 nových cel. Bylo postaveno v souladu s viktoriánskou představou, že na psychický a fyzický stav vězňů působí i prostředí, v kterém si odpykávají trest a není třeba držet je v temných celách. Proto je střecha haly prosklená a vnitřek s ochozy s celami působí i dnes velkoryse a zajímavě.

Pro irský národ je ale budova této bývalé věznice hlavně smutnou připomínku jeho dlouhého boje za nezávislost. Bylo v ní vězněno a popraveno mnoho odpůrců britského režimu a v roce 1910 byla předána britské armádě, která ji používala výhradně jako vojenské detenční centrum.

V letech 1916-1924 zde bylo uvězněno mnoho politických vězňů a dnes oslavovaných hrdinů. Nejznámější, tzv. Velikonoční povstání, kdy na velikonoční pondělí roku 1916 skupiny povstalců obsadily na týden významné budovy v Dublinu, skončilo uvězněním stovek mužů a žen a nakonec popravou zastřelením čtrnácti vůdců přímo na dvoře věznice.

Jedním ze zatčených a uvězněných byl i Michael Collins (1890-1922), politik a revolucionář, který se stal členem vlastenecké strany Sinn Féinn (My všichni) a po hladkém vítězství ve volbách v roce 1918 měl reprezentovat tuto stranu v britské Dolní sněmovně. Společně s dalšími irskými poslanci ale odmítl zasedat ve Westminsteru a vytvořil v Dublinu Irské shromáždění a všemi silami pokračoval ve válce za nezávislost. Patřily k tomu i teroristické útoky strany IRA, které byl členem. V roce 1921 došlo k příměří a Collins byl jedním z těch, kteří vyjednávali s Velkou Británií dohodu, která předpokládala vznik Svobodného irského státu. Collins souhlasil s verzi, v níž irský stát neměl podle návrhu Britů zahrnovat šest severních, převážně protestantských hrabství v Ulsteru (dnešní Severní Irsko) a vláda by měla navíc přísahat věrnost britské koruně, čímž by muselo být upuštěno od záměru vyhlásit Irskou reubliku. Přesto, že došlo k rozkolu a irští vůdci stáli proti sobě, dohoda byla schválena jak parlamentem tak i lidovým hlasováním, což mělo za následek občanskou válku, která probíhala v letech 1922-1923. I když byl Michael Collins při přestřelce zabit, jeho strana, která byla silně vojensky podporována Brity, nakonec ve válce zvítězila. Strany, které v ní proti sobě stály - vláda Svobodného irského státu a republikáni – stoupenci tzv. tvrdé linie, kteří odmítali jakýkoliv kompromis s Brity, poznamenaly rozkol v irské společnosti. Ale o tom až někdy později v části věnované Belfastu a Severnímu Irsku.

Co se týče věznice/muzea Kilmainham Gaol Museum, doufám, že alespoň fotografie vám přiblíží prostředí a pocity, které jsem zažívala. Budova byla v roce 1924 uzavřena, protože se měla stát už jen připomínkou boje za nezávislost, což nebylo jednoduché, protože zde například jako první ve svobodném státě byli popraveni čtyři příslušníci republikánů. A tak k úplnému otevření jako památníku došlo až v roce 1971.

Interiér nového křídla láká filmaře i tvůrce hudebních klipů. Byly zde natáčeny filmy Ve jménu otce, Michael Collins, Zvedá se vítr, Italian Job a U2 zde natočili v roce 1982 svůj známý klip A Celebration.

I když zájem návštěvníků je ohromný, organizace komentovaných prohlídek klape jak na drátkách, pokud přijdete na blind osobně, může se stát, že místo už nebude (což se stalo napoprvé i mně). Doporučuje se koupit vstupenky on-line, ale pokud chcete riskovat a třeba hodinku počkat, můžete být také úspěšní.

https://www.youtube.com/watch?v=HBP64ZssRNY

Autor: Eva Štěpánková | středa 2.8.2017 19:23 | karma článku: 8.29 | přečteno: 1070x

Další články blogera

Eva Štěpánková

Víte, co znamená IMMA?

Ne náhodou jsem si v dublinské "Invalidovně" vzpomněla na tu pražskou, která stále čeká, co s ní bude. Nebylo by špatné, kdyby se z ní za několik let stalo místo, kde se budete také tak dobře cítit.

12.8.2017 v 17:37 | Karma článku: 3.18 | Přečteno: 85 | Diskuse

Eva Štěpánková

Belfast a Titanik, katolíci a protestanti

Když stojíte v 21. století v evropském městě u vysoké zdi, která od sebe odděluje katolické a protestanské obyvatele, protože se obávají jeden druhého, napadá vás ledacos.

10.8.2017 v 19:39 | Karma článku: 8.40 | Přečteno: 372 | Diskuse

Eva Štěpánková

Krajinou Hry o trůny a chodníků pro obry

Severní Irsko máme v paměti většinou uložené pod hesly protestanti, katolíci, terorismus, ale je to hlavně krajina s nádhernou přírodou a pobřežím.

6.8.2017 v 16:55 | Karma článku: 7.26 | Přečteno: 243 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Jiří Jurčák

Ligurie potřetí, aneb „proč my nejezdíme do Chorvatska“

Nedávno jsem tady četl zajímavý článek od kolegy blogera, ve kterém se snažil, pokud možno objektivně, porovnat dovolenou v Chorvatsku a Itálii. Ten první důvod shrnuje docela výstižně dokument pana Remundy Obnažený národ.

22.8.2017 v 8:18 | Karma článku: 14.46 | Přečteno: 670 | Diskuse

Ervín Dostálek

Místo báječné k narození - 207: Ve Walesu z hradů a vrcholků hor do skoro italské vesnice

Bláznivý sen uskutečněn. U ústí "ledovcové řeky" Dwyryd do Průlivu sv. Jiří ve Walesu vznikla vesnička jakoby ze Středomoří. Nechal ji postavit potomek prvního nositele titulu Prince of Wales Owaina Gwynedda Clough William-Ellis..

22.8.2017 v 7:25 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 37 | Diskuse

Lucie Menclíková

To je dost, táto, žes mě konečně taky někam vyvez

Jak Jason slíbil, tak se taky stalo. Dvoudenní výlet - jupííí! Jedeme až úplně na jih do Bluffu - nejjižnější město na Jižním ostrově, proslulý vynikajícíma ústřicema (FUJ, těch já se teda určitě zdržím).

21.8.2017 v 14:33 | Karma článku: 14.80 | Přečteno: 496 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Ke zpožděnému letu z Hurghady

Jako relativně častý klient společnosti Travel Service na linkách mezi Prahou a některými z rudomořských letišť v Egyptě jsem věnoval pozornost dění kolem zpožděného letu Hurghada – Bratislava.

21.8.2017 v 12:40 | Karma článku: 13.88 | Přečteno: 1141 | Diskuse

Petr Kahanek

Land Ho! Island & Faerské ostrovy, 1. část

"Lodí? Proč lodí?" Vlastně úplně neumím říct. Protože jsem chtěl zažít ten pocit, kdy je všude kolem kam oko dohlédne jen voda. Protože se tak dají udělat Island i Faery přijednom. Protože nesnáším přestupy a smýkání zavazadel...

21.8.2017 v 8:30 | Karma článku: 9.74 | Přečteno: 180 | Diskuse
Počet článků 28 Celková karma 7.17 Průměrná čtenost 494

Dívám se kolem, glosuji, fotím jen mobilem, ale zato často a mojí celoživotní láskou je film. Od každého něco bych chtěla vložit do mého blogu.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.