Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muž, který nakupoval jen to nejlepší

28. 05. 2017 8:00:00
Být znalcem výtvarného umění a zároveň schopným obchodníkem, který se stane jedním z nejbohatším lidí své doby, se nepodaří každému. O to cennější je odkaz ropného magnáta Calouste Gulbenkiana, který odkázal své sbírky veřejnosti.

Asi jsem nebyla jediná, komu jméno Calouste Gulbenkian nic neříkalo, ale dala jsem na doporučení odborníka a alespoň pár hodin posledního dne v Lisabonu jsem věnovala návštěvě muzea, které spravuje nadace jeho jména. Dnes už vím, že i když si vyberete jen malou část z rozsáhlých sbírek, které zahrnují umění starého Egypta, umění řecké, římské, orientální, islámské, staré mince, evropské malby a dekorativní umění, nejlépe je počítat s celým dnem. I proto, že muzeum je umístěno ve velkém parku, kde můžete ve stínu stromů odpočívat.

Úspěšný obchodník s ropou Calouste Gulbenkian (1869-1955), jenž se narodil v Turecku a byl arménského původu, pokračoval v rodinné tradici. Jeho otec vlastnil několik ropných polí v Baku a nadanému synovi umožnil výtečné jazykové a technické vzdělání v zahraničí. Z Turecka musela rodina utéct před pogromy a usadila se v Egyptě, kde Gulbenkian získal cenné kontakty v ropném průmyslu, odstěhoval se do Londýna a tam po letech získal britské občanství. Stal se z něj úspěšný a velmi bohatý podnikatel, jeho obchodní schopnosti hrály zásadní roli například ve zpřístupnění ropných polí na Středním Východě firmám ze západní Evropy.

Bohatství si nenechával pro sebe, už během svého života věnoval obrovské finanční částky kostelům, nemocnicím, vzdělávacím institucím a stipendistům. Hlavně ale nakupoval umělecká díla, kterých nashromáždil 6400 kusů od starožitností až po moderní umění 20. století. Nespoléhal přitom jenom na svůj dobrý vkus, ale jeho nejbližším spolupracovníkem před válkou byl Sir Kenneth Clark, ředitel Národní galerie v Londýně, který mu například poradil koupit Manetův obraz Chlapec vyfukující mýdlové bubliny. Další poradce, pařížský zlatník a klenotník André Aucoc byl zase velmi nápomocný při vyjednávání se sovětskou vládou, která v letech 1928-1930 prodala Gulbenkianovi vzácná díla z leningradské Ermitáže.Jeho čtyřpatrový dům se třemi sklepy v Paříži byl přeplněn obrazy a artefakty nevyčíslitelné hodnoty, neboť jeho heslem bylo nakupovat jen to nejlepší - "only the best". Časopis Life napsal v roce 1950, že v moderní historii ještě nikdy nikdo nevlastnil takové umělecké hodnoty. V roce 1942 se Gulbenkian přemístil z Franice do Lisabonu, kde žil až do své smrti.

Jeho majetek byl tehdy odhadován na 280 až 840 milionů dolarů, z nichž nejmenovanou část odkázal své rodině a zbytek včetně uměleckých sbírek byl určen jeho poslední vůlí k založení nadace, která se zaměří na dobročinnost, podporu umění, vzdělávání a vědy a postaví muzeum, kde bude možno bezpečně uchovat jeho sbírku. Sídlo nadace Fundaҫão Calouste Gulbenkian sídlí v Lisabonu, na stejné adrese, kde bylo v roce 1969 v krásných zahradách toto muzeum otevřeno. Je v něm odhadem 6000 kusů uměleckých předmětů, z nichž je permanentně 1000 vystavováno. V roce 1983 přibyla nová budova, která slouží modernímu umění, najdete tam i auditorium, kinosály, knihovnu, restaurace.

Celý areál se stal příjemným místem nejen pro vzdělání, ale i pro trávení volného času, do parku se bezbariérově vstupuje několika vchody z ulice a když jsem při odchodu viděla v parku spokojené rodiny s dětmi, bylo mi líto, že už musím spěchat na metro San Sebastiao, jehož stanice je nedaleko.

Zároveň bych ještě chtěla dodat něco o vstupném. Řekla bych, že je na stejné úrovni jako například v Národní galerii – celodenní vstupenka pro sbírky moderního umění, sběratelskou sbírku a probíhající výstavy stojí EUR 12,50, bez vstupu na výstavy EUR 10 a samostatné výstavy EUR 3 – 5, studenti pod 30 let a návštěvníci nad 65 let platí polovic. Co mně ale zaujalo je, že každou neděli od 14.00 je vstupné zdarma pro všechny.

Pokud vás tedy zajímá umění a chcete vidět například úžasnou sbírku nábytku z doby Ludvíka XIV., vzácné tisky, obrazy Renoira, Turnera, Maneta a dalších mistrů, až po moderní portugalské umění, na které se v poslední době nadace zaměřuje, udělejte si na toto výjimečné muzeum Calouste Gulbenkiana v Lisabonu dost času.

https://gulbenkian.pt/museu/en/the-founders-collection/discover-the-collection/

Autor: Eva Štěpánková | neděle 28.5.2017 8:00 | karma článku: 9.52 | přečteno: 270x

Další články blogera

Eva Štěpánková

Víte, co znamená IMMA?

Ne náhodou jsem si v dublinské "Invalidovně" vzpomněla na tu pražskou, která stále čeká, co s ní bude. Nebylo by špatné, kdyby se z ní za několik let stalo místo, kde se budete také tak dobře cítit.

12.8.2017 v 17:37 | Karma článku: 3.18 | Přečteno: 85 | Diskuse

Eva Štěpánková

Belfast a Titanik, katolíci a protestanti

Když stojíte v 21. století v evropském městě u vysoké zdi, která od sebe odděluje katolické a protestanské obyvatele, protože se obávají jeden druhého, napadá vás ledacos.

10.8.2017 v 19:39 | Karma článku: 8.40 | Přečteno: 372 | Diskuse

Eva Štěpánková

Krajinou Hry o trůny a chodníků pro obry

Severní Irsko máme v paměti většinou uložené pod hesly protestanti, katolíci, terorismus, ale je to hlavně krajina s nádhernou přírodou a pobřežím.

6.8.2017 v 16:55 | Karma článku: 7.26 | Přečteno: 243 | Diskuse

Eva Štěpánková

Vězení, kam se lidé hrnou

Trestní rejstřík mám čistý a přitom jsem strávila nějaký čas ve vězení. A přede mnou tam byli dokonce i U2.

2.8.2017 v 19:23 | Karma článku: 8.29 | Přečteno: 1070 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Jakub Kouřil

Fantazie nebo Realita?

V přístavním městě Marseille jsem potkal námořníka, který měl jizvu přes celou tvář. Přesto, že musel být přes šedesát let stár, byla jeho postava jako z oceli a jeho oči zářily jako dva drahokamy.

22.8.2017 v 10:08 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 56 | Diskuse

Karel Sýkora

Král Šalamoun jako sběratel a redaktor přísloví

Šalomoun byl králem jednotného Izraelského království. Vládl přibližně v letech 970–931 př. n. l. (další možné datum úmrtí 933 př. n. l.). Za jeho vlády dosáhlo království největšího hospodářského a územního rozmachu.

22.8.2017 v 0:07 | Karma článku: 9.05 | Přečteno: 142 |

Karel Sýkora

Vychloubačný motýl

Šalomoun byl králem jednotného Izraelského království. Vládl přibližně v letech 970–931 př. n. l. (další možné datum úmrtí 933 př. n. l.). Za jeho vlády dosáhlo království největšího hospodářského a územního rozmachu.

21.8.2017 v 19:58 | Karma článku: 9.06 | Přečteno: 138 |

Karel Sýkora

Petr Raus – Úzká cesta, úzká brána

Olomoucký sbor Církve bratrské je různorodá skupina křesťanů. Společně se křesťané v tomto sboru zavázali následovat Pána Ježíše Krista, a to láskou a pomocí všem bližním, a sdílením dobré zprávy Evangelia.

21.8.2017 v 8:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 38 |

Karel Sýkora

Vůbec nejlepší dovolená... :-)

Potopa neboli povodeň, je příběh vyprávěný v mnoha kulturách světa, v Bibli popsaný v 1. Mojžíšově (kap. 6 až 9) jako celosvětová katastrofa způsobená Božím zásahem proti lidské zkaženosti za dnů Noema.

20.8.2017 v 21:03 | Karma článku: 5.54 | Přečteno: 149 |
Počet článků 28 Celková karma 7.17 Průměrná čtenost 494

Dívám se kolem, glosuji, fotím jen mobilem, ale zato často a mojí celoživotní láskou je film. Od každého něco bych chtěla vložit do mého blogu.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.